Przyznam się że od kilku lat praktycznie się nie rozciągam. Wykonuję ćwiczenia mobilizujące i ćwiczę w pełnym zakresie ruchu ale naprawdę bardzo rzadko się rozciągam.
Podczas gdy zwiększona rozciągliwość naszego ciała jest pożądana to nie trzeba zapisywać się na zajęcia jogi lub rozciągnąć się całymi dniami aby być w odpowiedni sposób rozciągniętym. W większości cel rozciągliwości jest realizowany poprzez stworzenie odpowiedniego programu siłowego gdzie wybrane ćwiczenia powinny śledzić funkcję mięśni i stawów oraz poprzez stosowanie odpowiedniego obciążenia w pełnym zakresie ruchowym od pełnego zgięcia do pełnego wyprostu. Joga czy agresywne ćwiczenia rozciągające mogą wywoływać stan samowystarczalności, czym jest uczucie ciągnięcia w mięśniach, które występuje dlatego, że umieszczamy je w pozycji, w której nie możliwy jest skurcz mięśni lub zasadniczo próbujemy rozerwać nasz staw na dwie części – nie jest to dobry pomysł!
Zawsze wspominamy młode lata, kiedy to mogliśmy wykonać szpagat i myślimy wtedy, że przez zaniedbanie straciliśmy swoją rozciągliwość wraz z wiekiem. Nie jest to prawdą. Nie możemy wykonywać tych samych manewrów, które mogliśmy kiedy byliśmy młodsi, ponieważ torebki stawowe w biodrach dojrzały i nasze kości udowe stały się większe. Przy większych kościach, potencjał ruchu w biodrach jest teraz bardziej ograniczony, co jest naturalne, aby pomieścić kości dorosłego człowieka. Warto wspomnieć, że podstarzali mistrzowie sztuk walki, którzy fanatycznie się rozciągają często narażani są na wymiany stawu biodrowego jak i wymiany stawu kolanowego, które są bezpośrednim rezultatem próby wymuszania podatnych na kontuzję pozycji zakresu ruchu w stawach.
Nie sugeruję tu że nie musimy się rozciągać lub że niektóre pozycje Jogi mogą być pomocne ale nie należy wykonywać agresywnych ćwiczeń rozciągających bez powodu i w ciemno. Należy wiedzieć jakie tkanki trzeba rozciągać i dlaczego. Dominuje tu podeście bardzo indywidualne. Często np. rozciągamy mięsień płaszczkowaty przed przysiadami ze sztangą do zwiększenia zakresu ruchu w stawie skokowym u osób które mają z tym problemy. Lub rozciągamy mięsień zębaty przedni, najszerszy grzbietu oraz mięśnie nadgarstka przed wykonywaniem podrzutu olimpijskiego do utrzymania prawidłowej techniki. U każdej osoby będzie wyglądać to inaczej. Możliwe że również problemem nie jest rozciągliwość a mobilizacja czy stabilizacja a więc zanim zaczniesz agresywnie się rozciągać zaczerpnij porady specjalisty który w odpowiedni sposób będzie w stanie przeprowadzić ewaluację która pokaże jaki tok działania jest właściwy w Twoim przypadku.
Więcej na ten temat przeczytacie w artykułach:
1. Agile 8
Dziękuję,
Mirosław Babiarz, MS, CSCS, USAW, PES, FMS
SCEC.
BIBLIOGRAFIA
- BIBLIOGRAFIA
McGuff, Doug, and John R. Little. Body by Science: A Research Based Program for Strength Training, Body Building, and Complete Fitness in 12 Minutes a Week. New York: McGraw-Hill, 2009. Print. - https://www.scec.pl/the-agile-8/
- https://www.scec.pl/mobilnosc-stabilnosc-rozciaganie-fakty-o-ktorych-mozesz-nie-wiedziec/