Tu przedstawione i przetłumaczone są najważniejsze fragmenty podcastu z Trenerem Ma.

Pełny podcast : https://youtu.be/KrOnG96sbm4

Przedstawienie Trenera Ma:

  • Z tej strony Trener Ma, dawny reprezentant Chin w Podnoszeniu Ciężarów. Swoją karierę sportową rozpocząłem w wieku 12 lat, a w wieku 16 stałem się profesjonalistą. Moje pierwsze uczestnictwo w Igrzyskach Olimpijskich odbyło się w Los Angeles 1984 roku. Teraz prowadzę firmę Ma Weightlifting. Skupiam się na nauce Chińskiej szkoły Podnoszenia Ciężarów na całym świecie.

Pytania i odpowiedzi :

  1.  Jakie są zalety wykonywania Podnoszenia Ciężarów ?

Pozwala na rozwijanie:

  • Siły maksymalnej
  • Szybkości siłowej
  • Wytrzymałości
  • Koordynacji
  • Mobilności
  • Gibkości
  • Psychiki
  1. Jak uczyć Podnoszenia Ciężarów?

– Kiedy uczysz sportowców techniki Podnoszenia Ciężarów zawsze ucz ich od ruchów najłatwiejszych, do najtrudniejszych. Podnoszenie Ciężarów to bardzo złożony sport. Nie jesteśmy maszynami. Co znaczy łatwo? Musisz  najpierw nauczyć ich prawidłowego trzymania sztangi, pozycji startowej, balansu, pracy ze sztangą nad głową. Im więcej tego wykonujesz, tym lepiej.

  1. Co robią młodzi Ciężarowcy, zanim zaczną trenować Podnoszenie Ciężarów?

– Podstawy. Zanim młody sportowiec zacznie trenować Podnoszenie Ciężarów trenuje lekkoatletykę, głównie sprinty, podbiegi.(Bardzo podobne sporty, chodzi tu o trójwyprost).

  1. Jaka jest różnica między Chińskim, a Europejskim podejściem do Podnoszenia Ciężarów ?

– Chińska szkoła w swoich początkach zgromadziła wiedzę Sowietów, Bułgarów i krajów europy wschodniej. Zebraną wiedzę dostosowaliśmy do swoich potrzeb. W Chinach dodatkowo wykonywane są badania nieustannie na temat technik, które są korzystniejsze, nawet, jeżeli te badania już istnieją, to zawsze staramy się ulepszać dotychczasowe metody. Każdy wie co to Zarzut, Podrzut, czy Rwanie, ale zdają się nie wiedzieć, że każdy bój ma inne “recovery” ( wstanie ze sztangą nad głową/na barkach). Myślę, że w krajach Europejskich największym problemem jest brak dofinansowań, więc sportowcy muszą dokładać własne pieniądze, natomiast w Chinach rząd wspiera Ciężarowców. Dodatkowo Chińscy Ciężarowcy, jak na przykład Lu Xiaojun stają się bardzo popularni, co przyciąga sponsorów. 

  1. Trenerze, co sądzisz o zmianach w kategoriach wagowych w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu ?

– Mają nowe zasady, nie jestem z nimi zaznajomiony. Myślę za to, że to nadal dobra okazja dla Ciężarowców i dla niektórych ostatnia szansa na występ.

  1. Mistrzostwa Chin?

– Mamy w Chinach organizowane Mistrzostwa Narodowe. Jesteśmy nastawieni na rywalizację między sobą. Utarło się przekonanie, że minimum jeden z TOP 3 zawodników z Mistrzostw Chin wygra złoto na Mistrzostwach Świata, czy Igrzyskach Olimpijskich.

  1. A co z Crossfitem?

– Wiele osób z Crossfitu przychodzi do mnie, aby poprawić swoją technikę, móc pójść dalej. Myślę, że Crossfit jest dobry dla Podnoszenia Ciężarów, bo pomaga propagować ten sport.

  1. Kwestia Regeneracji

– Trening, to Trening. Każdy chce iść mocniej i mocniej. Jednak uważam, że za mało czasu poświęca się na regenerację. Bez regeneracji, nie ma treningu, zwłaszcza po ciężkich treningach możesz doprowadzić do przetrenowania, zwiększyć ryzyko kontuzji. Musimy się nauczyć, jak ważna jest regeneracja.

  1. Jaka jest rola mobilności w Podnoszeniu Ciężarów?

– Widzę dużo sportowców rozumiejących i umiejących wykonywać podstawowe boje, jednak ich technika pozostawia wiele do życzenia. To ze względu na słabą mobilność. Mają strasznie sztywne biodra, słabą pozycję nad głową. To wszystko problem mobilności.

  1. Czy wykonywałbyś Podnoszenie Ciężarów w sportach drużynowych?

– Myślę, że tak. jedna z najlepszych opcji treningu siłowego, nawet, gdy nie mają ku temu możliwości (mają za długie kończyny, problemy z mobilnością itp) mogą robić odmiany z boxów, odmiany na wysoko. Jednak najważniejszym błędem sportowców jest to, że używają za dużo ramion. Wiedzą jak podnieść sztangę, ale nie wiedzą jak ją opuścić, nie są skoordynowani.  Muszą nauczyć się techniki, by uchronić się od kontuzji.

  1. Zasada Pięciu Słów

– Do nauki Podnoszenia Ciężarów używamy Pięciu słów.

Blisko (Close)

Szybko (Fast)

Nisko (Low)

Wyczucie czasu (Timing)

Stabilnie (Stable)

Przestrzegaj każdego słowa, a osiągniesz lepszą technikę.

  1. Podpowiedzi treningowe

Kiedy uczę nową osobę, nie mogę mówić jej za dużo o ustawieniu ciała. Podstawowymi komendami są, głowa do góry, klata do góry, kolana na zewnątrz, wyprostuj się, rozluźnij ramiona.  Utrzymuj balans na przodostopiu.

  1. Minimalne wysokości bojów.

– Istnieją minimalne wysokości, do których musi dotrzeć sztangą, by wykonać bój. We rwaniu jest to do mostka, we rwaniu na wysoko ,aż do brody. W zarzucie sztanga musi dolecieć minimum do pępka, zaś w zarzucie na wysoko do mostka. Profesjonalni sztangiści podnoszą sztangę niżej, niż ci mniej zaawansowani.

  1. Jak pracować nad mobilnością ?

– Praca nad mobilnością jest ciężka, jednak im szybciej zaczniesz, tym lepiej(wiek). Wykonuje rozciąganie po treningu. Jeżeli chodzi o biodra, im niżej siadasz, tym lepszy jest przysiad. By pracować nad mobilnością biodra stosujemy pozycję motyla z hantlem, lub talerzem na kolanie. Zawsze rozciągamy staw skokowy z biodrowym jednocześnie(ta sama jednostka treningowa). Lubię kiedy gimnastycy decydują się na Podnoszenie Ciężarów, znacznie prościej jest ich uczyć, są gibcy i skoordynowani.

UWAGA

Uważaj na wyciskanie na ławce płaskiej, cykl wyciskania może zaburzyć twoją pozycję nad głową, co przyniesie negatywne skutki na główne boje. Zamiast tego, (na przykład)Lu Xiaojun wykonuje pompki na poręczach i podciągnięcia. Kobiety mogą wykonywać wyciskanie, ze względu na ich lepszą mobilność.

Jest to przedstawienie i przetłumaczenie fragmentów z podcastu z Trenerem Ma. Rozszerzone odpowiedzi możecie usłyszeć na podcaście.

Jeżeli macie jakieś pytania dotyczące Podnoszenia Ciężarów, kierujcie je do nas, a odpowiemy na nie w następnej części, jeżeli uzbiera się odpowiednia ilość pytań. Dziękujemy i miłego dnia/wieczoru/nocy !

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
About