1. Jeżeli celem jest podniesienie jak największej wagi (a powinno być) to ustawienie stóp na zewnątrz będzie dla nas najlepsze. Wystarczy spojrzeć na olimpijczyków, trójboistów czy strongmanów. Ile rekordów świata jest robionych ze stopami równolegle?

2. Poprzez równoległe ustawienie stóp i wypchnięcie kolan na zewnątrz kość piszczelowa znajduje się w rotacji wewnętrznej w stosunku do kości udowej co “wykręca” troczki rzepki czego w szczególności powinno się unikać pod dużym ciężarem.

3. Stawy: skokowy, kolanowy i biodrowy powinny pracować w prostej linii przy przysiadach. Wytworzenie dużego momentu obrotowego w stawie skokowym i kolanowym przy stopach ustawionych równolegle, nie jest dobre dla naszych stawów.

4. Przysiad ze stopami równolegle powinien być traktowany bardziej jako test diagnostyczny a nie jako przykład prawidłowego wykonywania przysiadów ze sztangą.

5. Stopy stanowią, początek łańcucha ruchowego, a duży paluch początek łańcucha kinematycznego. Ustawienie początkowe będzie znacząco wpływać na wykonanie ćwiczenia.

6. Pamiętajmy, że nadmierne zrotowanie (więcej niż 40 – 45 stopni) palców stóp na zewnątrz u niedoświadczonych sportowców może powodować załamanie się łuku stopy, co w konsekwencji może doprowadzić do koślawienia kolan i w najgorszych przypadkach poważne kontuzje.

7. Celuj więc pomiędzy 15, a 30 stopni. Takie ustawienie stóp otwiera przestrzenie między stawowe i o wiele łatwiej jest wykonać przysiad, jest to w szczególności ważne dla osób o słabej ruchomości w stawie biodrowym.

8. Ustawianie stóp równolegle przy niskiej mobilności w stawach skokowych i biodrowych może dodatkowo doprowadzić do przeciążenia bocznej części kolan i “dziwnego” uczucia rozrywania tej części ciała.

Pozdrawiamy,
SCEC.

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
About