#1 Ćwiczenia olimpijskie (strength speed) są świetnym pomostem pomiędzy treningiem siłowym (absolute strength), a ćwiczeniami plyometrycznymi, szybkościowymi (absolute speed). Często jest to brakujące ogniwo w całym procesie treningowym.
#2 Stymulują one połączenia mięśniowo-ścięgniste co przekłada się na większą elastyczność.
#3 Uczą absorbowania energii poprzez ,,przyjmowanie” ciężaru w ostatniej fazie ćwiczenia. W szczególności jest to wartościowe w dyscyplinach kontaktowych, ale również lekkie atletyce, czy siatkówce.
#4 Zwiększają relaksację mięśniową. Uczą sekwencji skurcz – rozkurcz mięśni. Co jest pożądanym zjawiskiem w biomechanice poruszania się.
#5 Poprawią koordynację nerwowo mięśniową, zwiększając ogólną sprawność i czucie kinestetyczne, czucie przestrzenne.
DLA KOGO – Specyficzne dyscypliny sportowe które mogłyby odnieść korzyści z olimpijskiego podnoszenia ciężarów to sporty kontaktowe takie jak: rugby, futbol amerykański, hokej, piłka nożna, koszykówka, sporty walki (zapasy, MMA, judo itd.) oraz sporty niekontaktowe takie jak siatkówka czy lekkoatletyka.
JAK TO DZIAŁA – Należy pamiętać że ćwiczenia olimpijskie nie zastąpią ćwiczeń siłowych a jedynie są do nich dodatkiem. Poprzez wykonywanie ćwiczeń olimpijskich jesteśmy w stanie utrzymać ekspresję mocy w stałej proporcji ze zwiększającym się poziomem siły maksymalnej. Ćwiczenia olimpijskie same w sobie nie poprawiają dynamiki/mocy ale utrzymują związek pomiędzy siłą maksymalną a zdolnością wykazywania tej siły jako moc. Jeśli np. twój przysiad ze sztangą idzie w górę a przy tym waga twojego zarzutu również idzie w górę, znaczy to że zwiększasz możliwości wytwarzania swojej siły jako moc czyli stajesz się bardziej dynamiczny, skoczny oraz szybszy i jesteś w stanie wykazać to w trakcie uprawiania danej dyscypliny sportowej.
-SCEC.