,,Innym sposobem na rozpoznanie typu sportowca jest Test dr. Erica Bravermana, który z kolei skupia się na funkcjonowaniu neuroprzekaźników. Neuroprzekaźnik to substancja (zazwyczaj z grupy hormonów lub kwasów) przekazująca impuls elektryczny pomiędzy sąsiednimi komórkami nerwowymi. Twoja osobowość i zachowanie dostarcza wiele wskazówek na temat tego, który neuroprzekaźnik jest dominujący (wysoki) a który niski. Istnieje wiele neuroprzekaźników sterujących tym jak się czujemy, lub co czujemy, ale w tym wypadku wyszczególnimy 4 które są kluczowe w wyodrębnieniu typu sportowca. Są one ściśle powiązane z 5-cioma chińskimi typami przedstawionymi powyżej. Pierwsze dwa (dopamina, acetylocholina) są neurprzekaźnikami pobudzającymi, a kolejne dwa (GABA, seratonina) uspokajającymi.
Ważne: Poniższe cechy odnoszą się również do dyscyplin sportowych, a nie tylko do przygotowania motorycznego.


1. Dominacja dopaminy (odpowiednik – ogień) – motor napędowy generowany przez mózg; napędza i motywuje do pracy. Są to osoby o silnej woli, które uwielbiają ryzyko i wyzwania. Zazwyczaj Ci sportowcy są szybkokurczliwi i reagują najlepiej na wysoką intensywność.


2. Dominacja acetylocholiny (odpowiednik – drewno) – reguluje skupienie, koncentrację i prędkość przetwarzania informacji przez mózg. Są to osoby kreatywne, szybko myślące i sprytne. Sportowcy są świetnymi graczami zespołowymi (ang. team players), którzy reagują najlepiej na różnorodność pomiędzy intensywnością a objętością (nie przesadzając z żadnym z nich).


3. Dominacja GABA-y (odpowiednik – metal) – zazwyczaj są to kapitanowie drużyn lub ci najbardziej zrównoważeni, umiejący kontrolować emocje.


4. Dominacja seratoniny (odpowiednik – woda) – przewiduje poziom szczęścia i ogólnego zadowolenia sportowców zawsze pozytywnie nastawionych do życia i swojej dyscypliny.


5. Zrównoważony typ (odpowiednik – ziemia) – sportowiec, który ma zbilansowany przekrój powyższych neuroprzekaźników. Osoby, które zawsze robią to co do nich należy, są zrównoważone, stabilne psychicznie i skoncetrowane na celu. Ta grupa najlepiej reaguje na objętość ze względu na mieszany typ włókien mięśniowych.
Często sportowcy którzy trenują odwrotnie do swojego typu charakteru są narażeni na przemęczenie lub nawet przetrenowanie. ”


– fragment książki Sekrety Przygotowania Motorycznego w Sporcie


Kup teraz: www.scec.pl/sekretysily.

– SCEC.

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
About