Jest wiele cech, które opisują Ciebie jako sportowca, jednak – i nie ma na to siły – tylko jedną z nich da się przedstawić jako nadrzędną wobec pozostałych.

 
W dobie mody na treningi funkcjonalne, metaboliczne, stabilizacyjne, czy z masą własnego ciała, można w ogóle zapomnieć o ćwiczeniach, które kształtują siłę. A byłby to niewybaczalny błąd, ponieważ jest ona zdecydowanie najbardziej podstawową z cech.
 
1. Przede wszystkim pozytywnie wpływa na resztę zdolności motorycznych: szybkość, skoczność, zwinność, wytrzymałość, gibkość, równowagę, czy precyzję ruchów. Nie działa to niestety w drugą stronę – pracując nad każdą z tych cech, nie zbudujesz siły. Pierwszy punkt dla niej.
 
2. Możesz do pewnego stopnia rozwinąć każdy z wymienionych wyżej atrybutów, jednak to przy sile masz największe pole do popisu i to ją, w stosunku do swoich genetycznych uwarunkowań, możesz rozwinąć najbardziej. Punkt numer dwa dla siły.
 
3. Trening siłowy to lepsze od innych rodzajów ćwiczeń zabezpieczenie przed kontuzjami. Prawidłowo prowadzony, buduje harmonijnie rozwiniętą sylwetkę, bez mięśniowych dysproporcji. Zwiększa gęstość kości, odporność więzadeł, strukturę powięzi, poprawia koordynację, a do tego pomaga utrwalić nowe zakresy ruchu, które zdobywasz dzięki rozciąganiu. Bez ugruntowania treningiem siłowym, efekty rozciągania szybko odejdą w niepamięć. Powyższe powody to aż nad to, żeby przyznać punkt numer trzy.
 
4. Czwórka na koncie siły pojawia się za to, że przedłuża życie. Tak, dobrze czytasz – badania pokazują, że istnieje duża korelacja pomiędzy siłą i masą mięśniową, a długością życia. Tymczasem im jesteś starszy, tym szybciej tracisz mięśnie, i tym istotniejszy staje się dla Ciebie trening siłowy. Nie poczujesz tego jeszcze może w okolicach trzydziestki, ale w piątej dekadzie życia już na pewno. Wiemy, że to może być odległa perspektywa, ale gwarantujemy Ci, że w tym przypadku warto myśleć przyszłościowo.
 
5. No i na koniec: Trening stabilizacyjny u sportowców, czy- ogólnie mówiąc sprawnych ludzi, to strata czasu. Te same efekty, przy wielu dodatkowych korzyściach, o których piszemy, można osiągnąć przy okazji treningu siłowego. Punkt numer 5 dla siły.
 
Dlatego nie zapominaj w swoim pro-gramie treningowym o ćwiczeniach wielostawowych, w których mierzysz się z dużymi ciężarami. W ten sposób najlepiej wzmocnisz się siłowo i osiągniesz cały szereg korzyści.

Niech siła będzie z Tobą,

SCEC.
Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
About