Pompki na poręczach (zdjęcie) czy tak zwane “dipy” są popularnym ćwiczeniem na budowę mięśni piersiowych, trójgłowych (triceps) oraz przedniej części mięśni naramiennych. Ze względu na trudność tego ćwiczenia, trenujący często wybierają łatwiejsza wersję czyli tak zwane odwrotne pompki wykonywane na ławeczce. Niestety ze względu na położenie rąk w stosunku do ławki narażamy się wtedy na poważne urazy ramion oraz możliwe naderwania mięśni piersiowych mniejszych. Przy pompkach odwrotnych na ławeczce ramiona są ustawione w rotacji wewnętrznej obciążając i stresując przy tym pierścień rotatorów oraz pozostawiając bardzo niewiele miejsca dla kaletki maziowej (bursa) oraz wyrostka barkowego łopatki (acromion process). W rotacji wewnętrznej ramiona są po prostu nie przystosowane do tego aby podnosić ciężka wagę. Dodatkowo kiedy staw łokciowy jest położony tak daleko z tyłu za naszym ciałem tak jak dzieje się to przy odwrotnych pompkach na ławeczce to nie tyko narażamy ramiona na urazy ale również mięśnie piersiowe są pod bardzo dużym stresem co może powodować naderwania tej części ciała.

Lepszą opcją będą pompki na poręczach (parallel bar dips) gdzie ramiona ustawione są w pozycji neutralnej lub lepiej zwanej jako “pozycja przyjazna dla ramion”. Możemy wtedy w prawidłowy sposób stabilizować mięśnie naramienne poprzez częściową rotację zewnętrzną. Staw łokciowy jest wtedy również położony dużo bliżej ciała co powoduje że ciężar jest równomierniej rozłożony i ryzyko urazu ramion lub naderwań mięśni piersiowych jest dużo mniejsze. Należy jednak pamiętać że mimo tego że pompki na poręczach są dużo lepszą opcją od odwrotnych pompkach na ławeczce to istnieją wyjątki oraz warunki które trzeba spełnić żeby móc wykonywać to ćwiczenie. Więcej na ten temat w artykule pod tytułem: “Zdrowe mięsnie naramienne” tutaj: https://www.scec.pl/zdrowe-miesnie-naramienne/

PS: Rekord świata w pompkach na poręczach to jedno powtórzenie z 197 kilogramami dodatkowo doczepionej wagi!! (tak dla motywacji)

Dziękuje,
Mirek Babiarz, MS, CSCS, USAW, PES
SCEC.

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
About