Już ponad 22% uczniów szkół podstawowych i gimnazjów w Polsce ma nadmierną masę ciała. W latach 70-tych mniej niż 10% uczniów miało nadwagę. Wszystko zaczyna się w okresie dojrzewania i w dzisiejszych czasach brak aktywności fizycznej wśród młodzieży jest czymś bardzo niepokojącym. Zwolnienia z WF-u były czymś bardzo rzadkim 20 lat temu a teraz są już na porządku dziennym. Wśród dorosłych wcale nie jest lepiej. Szacuje się, że już 64% mężczyzn w naszym kraju ma nadmierną masę ciała a w przypadku kobiet odsetek ten sięga już 49%.

 
Skutkuje to między innymi tym że nasze wojsko wymiguje się od testów sprawnościowych. Według danych Komisji Egzaminacyjnej MON (Ministerstwo Obrony Narodowej), ponad jedna trzecia żołnierzy w okresie egzaminu fizycznego przebywa na zwolnieniu lekarskim, a 1,3% jest w podróży służbowej lub na urlopie. Znaczy to że 30% naszego wojska które broni nasz kraj, boi się prostego egzaminu sprawności fizycznej. Poniżej przedstawione są standardy tego egzaminu.
Screen Shot 2016-03-06 at 6.00.19 PM Screen Shot 2016-03-06 at 6.00.28 PM

Zachęcam również do oglądnięcia reportażu z programu lekcji wf-u w La Sierra high school, USA w latach 60-tych. Ten program nauczania aktywności fizycznej próbował wprowadzić ówczesny prezydent JFK Keneddy. Jego planem było wprowadzenie podobnych programów lekcji wf-u w całych stanach zjednoczonych. Moim zdaniem Prezydent RP, powinien dopilnować, by powstały podobne programy edukacyjne i zostały one jak najszybciej wprowadzone w życie.

Dopóki to się nie stanie, my w SCEC oferujemy treningi dla dzieci i młodzieży grupowe oraz indywidualne. Należy pamiętać że trening w młodym wieku powinien być progresywny poprzez zwiększanie intensywności, trudności ćwiczeń, objętości itd. ze szczególną uwagą skupioną na prawidłowej technice wykonywania każdego z ćwiczeń aby od najmłodszych lat zaszczepić prawidłową funkcjonalność ciała człowieka.

 
Dziękuję,
Mirek Babiarz  MS, CSCS, USAW, PES, CSAC 
SCEC.
Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
About