
CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ NA TEMAT MIĘŚNI KULSZOWO-GOLENIOWYCH – 5 FAKTÓW
Trening mięśni kulszowo – goleniowych ma niezwykłe znaczenie w wielu dyscyplinach sportowych. Jednak bardzo często jest pomijany albo trenowany w niewłaściwy sposób. Ten artykuł pomoże Ci jeszcze bardziej zrozumieć dlaczego odpowiedni trening tych mięśni będzie miał ogromne przełożenie na wyniki sportowe.
Jeśli chcesz osiągnąć wysokie rezultaty w treningu mięśni kulszowo – goleniowych musisz zrozumieć, za co odpowiedzialne są te mięśnie i jak są zbudowane.
-
- mięsień półścięgnisty i półbłoniasty – ułożony jest w przyśrodkowej tylnej części uda. Współodpowiada zginanie stawu kolanowego oraz za odwodzenie w stawie biodrowym
- mięsień dwugłowy uda – nazywany bicepsem ud. Podobnie jak jego kuzyn dwugłowy ramienia składa się z głowy długiej i głowy krótkiej. Głowa długa odpowiada za odwodzenie w biodrze i za zginanie w kolanie. Natomiast głowa krótka tylko za zginanie kolana. Wynika to z różnego ,,przechodzenia” mięśni przez stawy.
Oto lista rzeczy, których powinieneś widzieć na temat mięśni kulszowo – goleniowych:
#1 Są one w dużej mierze współodpowiedzialne za stabilizację stawu kolanowego. Jeden z trenerów przygotowania motorycznego pracujący z narciarzami zjazdowymi zauważył, że wzmocnienie mięśni dwugłowych spowodowało zmniejszenie występowania skręceń więzadeł ACL.
#2 Silne mięśnie kulszowo – goleniowe mają ogromne znaczenie w dla wysokości wyskoku i rozwijania krótkoterminowej mocy na biegach krótkich do 60 metrów.
#3 Mięśnie te zbudowane są z przewagą włókien szybkokurczliwych FT. To oznacza, że mają mało wytrzymałości siłowej. Zatem będą lepiej reagowały na większy ciężar i mniejszą liczbę powtórzeń. Jeśli wykonujesz ponad 8 powtórzeń w serii to oznacza, że Twój ciężar maksymalny to około 70%. To zdecydowanie za mało jeśli chcesz budować siłę lub zwiększyć masę mięśniową tego mięśnia.
#4 Nierównowaga strukturalna przekłada się na powstawanie urazów. Jeśli któryś z mięśni kulszowo – goleniowych jest nadmiernie słabszy mogą Cię spotkać za to spore konsekwencje w postaci kontuzji. Jak to zaobserwować. Jeśli wykonujesz ćwiczenie zginania podudzi leżąc przodem na maszynie i Twoje stopy nie są ustawione w pozycji neutralnej tylko ,,uciekają” do środka lub na zewnątrz oznacza to, że mięśnie nie są rozwinięte równomiernie. Jak sobie z tym poradzić? Wykonuj ćwiczenia z trzema wariantami: stopy na zewnątrz, stopy w pozycji neutralnej, stopy do środka.
#5 Mięśnie kulszowo – goleniowe są odpowiedzialne za hamowanie i zmiany kierunku. Potrzebujesz silnie rozwiniętych tych mięśni aby szybko zmieniać kierunki i hamować, kiedy jesteś maksymalnie rozpędzony. Bardzo duża ilość urazów mięśni kulszowo – goleniowych jest spowodowana nie wykształtowaniem odpowiedniej siły mięśni.
Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat znaczenia równowagi strukturalnej, doboru ćwiczeń i kształtowania we właściwy sposób mięśni zgodnie z ich fizjologią by osiągać jak najlepsze rezultaty zapisz się na szkolenie:
Dziękuję,
Artur Pacek – SCEC.
Bibliografia:
- Atlas Treningu Siłowego – Frederic Delavier
- La Forza Muscolare by Carmelo Bosco, PhD
- Własne doświadczenia