Trening mięśni kulszowo – goleniowych ma niezwykłe znaczenie w wielu dyscyplinach sportowych. Jednak bardzo często jest pomijany albo trenowany w niewłaściwy sposób. Ten artykuł pomoże Ci jeszcze bardziej zrozumieć dlaczego odpowiedni trening tych mięśni będzie miał ogromne przełożenie na wyniki sportowe.

Jeśli chcesz osiągnąć wysokie rezultaty w treningu mięśni kulszowo – goleniowych musisz zrozumieć, za co odpowiedzialne są te mięśnie i jak są zbudowane.

    • mięsień półścięgnisty i półbłoniasty – ułożony jest w przyśrodkowej tylnej części uda. Współodpowiada zginanie stawu kolanowego oraz za odwodzenie w stawie biodrowym
  • mięsień dwugłowy uda – nazywany bicepsem ud. Podobnie jak jego kuzyn dwugłowy ramienia składa się z głowy długiej i głowy krótkiej. Głowa długa odpowiada za odwodzenie w biodrze i za zginanie w kolanie. Natomiast głowa krótka tylko za zginanie kolana. Wynika to z różnego ,,przechodzenia” mięśni przez stawy.

HAMSTRINGS

Oto lista rzeczy, których powinieneś widzieć na temat mięśni kulszowo – goleniowych:

#1 Są one w dużej mierze współodpowiedzialne za stabilizację stawu kolanowego. Jeden z trenerów przygotowania motorycznego pracujący z narciarzami zjazdowymi zauważył, że wzmocnienie mięśni dwugłowych spowodowało zmniejszenie występowania skręceń więzadeł ACL.

#2 Silne mięśnie kulszowo – goleniowe mają ogromne znaczenie w dla wysokości wyskoku i rozwijania krótkoterminowej mocy na biegach krótkich do 60 metrów.

#3 Mięśnie te zbudowane są z przewagą włókien szybkokurczliwych FT. To oznacza, że mają mało wytrzymałości siłowej. Zatem będą lepiej reagowały na większy ciężar i mniejszą liczbę powtórzeń. Jeśli wykonujesz ponad 8 powtórzeń w serii to oznacza, że Twój ciężar maksymalny to około 70%. To zdecydowanie za mało jeśli chcesz budować siłę lub zwiększyć masę mięśniową tego mięśnia.

#4 Nierównowaga strukturalna przekłada się na powstawanie urazów. Jeśli któryś z mięśni kulszowo – goleniowych jest nadmiernie słabszy mogą Cię spotkać za to spore konsekwencje w postaci kontuzji. Jak to zaobserwować. Jeśli wykonujesz ćwiczenie zginania podudzi leżąc przodem na maszynie i Twoje stopy nie są ustawione w pozycji neutralnej tylko ,,uciekają” do środka lub na zewnątrz oznacza to, że mięśnie nie są rozwinięte równomiernie. Jak sobie z tym poradzić? Wykonuj ćwiczenia z trzema wariantami: stopy na zewnątrz, stopy w pozycji neutralnej, stopy do środka.

#5 Mięśnie kulszowo – goleniowe są odpowiedzialne za hamowanie i  zmiany kierunku. Potrzebujesz silnie rozwiniętych tych mięśni aby szybko zmieniać kierunki i hamować, kiedy jesteś maksymalnie rozpędzony. Bardzo duża ilość urazów mięśni kulszowo – goleniowych jest spowodowana nie wykształtowaniem odpowiedniej siły mięśni.

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat znaczenia równowagi strukturalnej, doboru ćwiczeń i kształtowania we właściwy sposób mięśni zgodnie z ich fizjologią by osiągać jak najlepsze rezultaty zapisz się na szkolenie:

CPS LEVEL 1

Dziękuję,
Artur Pacek – SCEC.

Bibliografia:

  1. Atlas Treningu Siłowego – Frederic Delavier
  1. La Forza Muscolare by Carmelo Bosco, PhD
  1. Własne doświadczenia
Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
About