Nieważne, czy jesteś sportowcem, czy ,,zwykłym zjadaczem chleba” fakty o których się dowiesz według mnie powinieneś znać. Właściwe ułożenie kręgosłupa przynosi wiele korzyści nie tylko w świecie sportu, ale także w codziennych czynnościach.

FAKT #1

Jeśli któryś z odcinków naszego kręgosłupa jest bardziej wygięty niż pozostałe spada zdolność naszego ciała do produkcji mocy i stabilizacji barków i bioder. Sprawdź test Tony’ego Blauera

FAKT #2

Kręgosłup ustawiony w neutralnej pozycji, każdy z kręgów w idealnym porządku pozwala w efektywny sposób przenosić moc po całym łańcuchu kinematycznym. W tej pozycji kręgosłup znosi też najlepiej naciskające na niego siły.

FAKT #3

Jeśli w którymś z odcinków kręgosłupa dochodzi do zbyt dużego wygięcia w porównaniu z naturalną krzywizną, ciężar górnej części naciska na to miejsce, tworząc tzw siły ścinające. W konsekwencji osłabia to miejsce i może doprowadzić do kontuzji.

FAKT #4

Odchodząc od naturalnej pozycji kręgosłupa, tracisz stabilność, a wraz z nią możliwość swobodnego przepływu mocy. Na dłuższą metę możesz nabawić się przepukliny dyskowej, czy zwężenia kanału dyskowego.

Spróbuj tego ćwiczenia:

FAKT #5

W swojej pracy zauważyłem, że właściwa stabilizacja kręgosłupa zwiększa zakresy ruchu o 20-30%!

FAKT #6

Nerwy mają stałą długość i nie rozciągają się. Niewłaściwie ułożony kręgosłup naciskając na centralny układ nerwowym (CUN), który w konsekwencji oddziałuje negatywnie na obwodowy układ nerwowy (OUN). Nerwy obwodowe, czyli te łączące CUN z kończynami i organami mogą powodować nadmierne napinanie się mięśnie w naszych kończynach.

FAKT #7

Wielu wybitnych specjalistów od spraw kręgosłupa uważa, że siedzenie jest chorobą cywilizacyjną. Siedzenie powoduje sztywnienie mięśni, w 90-95% złe ustawienie kręgosłupa. W trakcie siedzenia nasze pośladki są wyłączone, a odgrywają one kluczową rolę we właściwym ułożeniu kręgosłupa.

FAKT #8

Jeśli dużo siedzisz (praca) powinieneś/powinnaś na każde 30 minut siedzenia poświęcić 4 minuty na rozciąganie. W szczególności mięśnie pośladkowe, dwugłowe, czworogłowe, lędźwiowe, zginacze bioder, odcinek piersiowy kręgosłupa.

Pozdrawiam,
Artur Pacek


ZAPISZ SIĘ NA SZKOLENIA CERTIFIED PERFORMANCE SPECIALIST: TUTAJ

[:]

Close

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur
adipiscing elit. Pellentesque vitae nunc ut
dolor sagittis euismod eget sit amet erat.
Mauris porta. Lorem ipsum dolor.

Working hours

Monday – Friday:
07:00 – 21:00

Saturday:
07:00 – 16:00

Sunday Closed

Our socials
About